Home Blog | De moderne werkplek

De digitale rommelkamer: Het verborgen risico in veel IT-omgevingen

Verouderde systemen blijven vaak onzichtbaar aanwezig en vormen een risico voor continuïteit en beveiliging.

5 it uitdagingen blog

Onderwerpen

Van crisis naar kans

Stap voor stap naar stabiliteit

Veiligheid als fundament

Van IT-last naar groeiversneller

Concrete resultaten die tellen

Nieuwe mogelijkheden grijpen

Jouw verhaal kan hetzelfde zijn

Gerelateerde diensten

Netwerk & Connectiviteit
Cloud & Infrastructuur
Cyber Security

Klantcases

BHB Dullemond vindt IT vernieuwing met RunningIT

De digitale rommelkamer: het verborgen risico in veel IT-omgevingen

Ergens in je organisatie staat een deur die niemand meer opendoet. Achter die deur ligt de digitale rommelkamer, vol systemen die je niet meer kent, niet meer beheert, en toch nog steeds draait.

Elke organisatie heeft er één.

Niet zichtbaar, niet besproken, maar wel aanwezig. Het zijn de systemen die ooit voor een project zijn ingericht en nooit zijn opgeruimd. De server die “eigenlijk vervangen zou worden”. De applicatie die al jaren niemand meer bewust heeft goedgekeurd, maar waar blijkbaar toch iets van afhangt.

Zolang niemand er last van heeft, blijft de deur dicht. Tot het moment dat blijkt dat juist dáár het risico zat.

Hoe digitale rommelkamers ontstaan

In mijn werk kom ik dit patroon keer op keer tegen, en het is bijna nooit het gevolg van slechte IT. Het is vrijwel altijd het gevolg van groei.

Organisaties ontwikkelen zich continu. Nieuwe systemen worden geïntroduceerd, processen veranderen en infrastructuur wordt uitgebreid. Ondertussen blijft een deel van de oude omgeving gewoon bestaan, niet omdat niemand het doorheeft, maar omdat er altijd iets urgenter is.

Na verloop van tijd stapelt het zich op. Laag op laag. Oud en nieuw naast elkaar, zonder dat iemand nog het volledige overzicht heeft. De rommelkamer wordt groter, maar de deur blijft dicht.

IT-specialist die verouderde servers en netwerkapparatuur controleert in complexe IT-omgeving

Wat er in die rommelkamer leeft

Het probleem met een rommelkamer is niet alleen dat het rommelig is. Het probleem is wat erin groeit als je er lang genoeg niet naar omkijkt.

Wanneer systemen het einde van hun levensduur bereiken, stopt de leverancier met beveiligingsupdates. Kwetsbaarheden worden niet meer gedicht. En aanvallers weten precies welke deuren er openstaan.

Niet omdat ze bijzonder slim zijn, maar omdat het makkelijk is. Een bekende kwetsbaarheid in een vergeten systeem is voor hen geen uitdaging, het is een uitnodiging.

Recente scans laten zien dat in Nederland nog steeds veel verouderde systemen direct vanaf internet bereikbaar zijn. Niet bij achtergestelde organisaties of slecht geleide bedrijven. Gewoon, bij organisaties die dachten dat de rommelkamer hen niet zou raken.

De rommelkamer is een bestuursvraagstuk

De neiging is om dit weg te delegeren naar de IT-afdeling. Begrijpelijk, maar inmiddels ook een gemiste kans.

Met de komst van NIS2 en de Cyberbeveiligingswet wordt van organisaties expliciet verwacht dat bestuurders aantoonbaar grip hebben op hun digitale infrastructuur. Niet als formaliteit, maar als verantwoordelijkheid. Wie de rommelkamer negeert, draagt daar persoonlijk de gevolgen van.

De vraag is niet meer óf je IT-omgeving overzichtelijk moet zijn. De vraag is of jíj weet wat er achter die deur ligt.

De rommelkamer opruimen begint met de juiste vragen

Geen technische kennis vereist. Wel de bereidheid om eerlijk te zijn.

  • Weet je welke systemen er in je organisatie draaien?
  • Weet je welke daarvan verouderd zijn of niet meer ondersteund worden?
  • Kun je dat aantonen als een toezichthouder of auditor ernaar vraagt?

Als het antwoord op één van deze vragen “nee” of “niet zeker” is, staat de deur van je rommelkamer nog steeds open. Alleen niet voor jou.

Je hoeft de rommelkamer niet in één dag leeg te ruimen

Organisaties die dit serieus nemen, wachten niet op een incident of een audit. Ze beginnen met overzicht. Ze openen de deur, kijken wat er staat, en maken een plan.

Dat is geen groot transformatietraject. Dat is gewoon goed bestuur.

De veranderingen zijn merkbaar in het hele bedrijf:

  • Medewerkers besteden veel minder tijd aan administratieve rompslomp
  • Omzetgroei door betere klantenservice en efficiëntere processen
  • Vrijwel geen IT-gerelateerde klachten meer van medewerkers
  • Klanten waarderen het nieuwe digitale aanbod en zijn merkbaar tevredener

Maar de echte winst zit hem in de veranderde houding. “We zijn van een reactieve naar een proactieve organisatie gegaan,” zegt Mark. “In plaats van problemen oplossen, zoeken we nu actief naar kansen.”

Je kunt alleen beveiligen wat je kent. En je kunt alleen verantwoording afleggen over wat je begrijpt.

Herken je dit? Ik ga graag met je in gesprek over hoe overzichtelijk jouw IT-omgeving werkelijk is, zonder jargon, met een helder beeld van wat er achter die deur staat en wat dat betekent voor jouw organisatie.

Plan een strategisch gesprek.

Benieuwd wat we voor jouw
organisatie kunnen

Een eerste gesprek is vrijblijvend en geeft direct inzicht in uw huidige IT-volwassenheid.

Ontvang ons tarieven overzicht

Wij werken met vaste All-in tarieven voor onze ICT dienstverlening. Vraag vandaag nog onze tarievengids aan voor een overzicht van onze diensten en tarieven.

WAAROM KIEZEN voor RunningIT

Benieuwd wat we voor jouw
organisatie kunnen betekenen?

Op zoek naar een IT-partner die grip geeft op je IT en kosten? Plan een gratis kennismaking en ontdek hoe wij je organisatie verder helpen.

13 + 13 =

Direct kennismaken?

Neem dan contact met ons op via onderstaand telefoonnummer.

088-2383000